Jedzenie, a zdrowie onkologiczne


W obecnym świecie coraz częściej można obserwować zainteresowanie jakością spożywanych pokarmów. Ludzie przykładają ogromną wagę do wartości odżywczych oraz wpływu jaki na nasz organizm ma jedzenie. Moja babcia zawsze mawiała „Nie żyjesz po to żeby jeść, tylko jesz po to żeby żyć” – trudno polemizować z mądrością przodków. Jednakże warto się zastanowić co jeść żeby żyć jak najdłużej i przez to życie cieszyć się dobrym zdrowiem.

Przede wszystkim najważniejsze jest aby pamiętać o profilaktyce nowotworowej. Posiadana współcześnie wiedza na temat chorób onkologicznych pozwala określenie produktów, które skutecznie mogą wpłynąć na niewystępowanie raka. Jednak, bardzo ważnym jest, aby pamiętać, że permanentne jedzenie tych samych pokarmów nie doprowadzi nas do pełni zdrowia. Zdrowa i zbilansowana dieta, bogata we wszelkie potrzebne naszemu organizmowi wartości odżywcze to prosta ścieżka do sukcesu.

Co więcej, gotowych produktów spożywczych wystrzegaj się jak diabeł święconej wody. Zazwyczaj tego typu posiłki w swoim składzie zawierają całą tablicę Mendelejewa. I tak, wiele z tych pierwiastków nam jest potrzebne, ale wiele z nich i do tego połączonych może powodować w naszym organizmie niechciane stany chorobowe.

Skuteczne zwalczanie raka ma również związek z higieną spożywanego jedzenia. Wszelkie substancje kancerogenne mogą czyhać na nieumytych warzywach oraz owocach. Generalne zanieczyszczenie środowiska oraz niezliczona ilość środków chemicznych używana do oprysku upraw skutecznie przyczynia się do rozwijania się wszelkich rakotwórczych substancji zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz owoców i warzyw. W związku z tym należy przywiązywać szczególną uwagę do czystości spożywania tychże darów natury.

Istnieją również ciekawe teorie naukowe świadczące o tym, że pozbycie się soli z diety może wyeliminować szansę na rozwój choroby onkologicznej. Sól w bardzo prosty sposób można zastąpić przeprawami ziołowymi, co w dodatku może nadać nowego wymiaru smakowi naszych potraw.