Jakie są pierwsze objawy raka?


Szybkie wykrycie raka to niezwykle trudne zadanie. Większość z chorób nowotworowych daje nietypowe objawy, które łatwo pomylić z mniej groźnymi stanami, przez co bardzo często są bagatelizowane nawet przez lekarzy. Wczesne wykrycie choroby to zawsze większa szansa na pożegnanie jej w stadium rozwoju, które nie zagraża życiu. Które objawy powinny wzbudzać największy niepokój i powodować konkretne, radykalne działanie?

Niekontrolowana utrata masy ciała oraz osłabienie

Dla niektórych utrata nadmiernej masy ciała to zawsze nie lada powód do radości, jednakże nie zawsze warto się z niej cieszyć, w szczególności jeśli nie stosowaliśmy żadnych diet, ani nie poddawaliśmy się  ćwiczeniom.  Może być to sygnał, że jak najszybciej należałoby odwiedzić lekarza i poddać się dokładnym badaniom diagnostycznym. Ważne jest wczesne zauważenie tejże dolegliwości zanim organizm straci siłę na leczenie. Powodem do silnego niepokoju jest również ciągłe zmęczenie i brak chęci na codzienne funkcjonowanie. W niektórych okresach tłumaczy się to złą pogodą, ilością obowiązków czy problemami natury osobistej, jednak warto mieć zawsze na uwadze, że źródło problemu może być znacznie bardziej kłopotliwe.

Krew tam gdzie jej być nie powinno

Najbardziej niebezpiecznym objawem, który wymaga natychmiastowej reakcji jest z pewnością  krwioplucie. Należy wtedy w trybie pilnym udać się na wizytę do lekarza, który z pewnością zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Im szybciej tym lepiej, gdyż wcześnie wykryty rak płuc w większości przypadków nadaje się do ponadprzeciętnie skutecznego leczenia operacyjnego.  Co więcej, niebezpieczne jest również pojawienie się świeżej krwi w stolcu. Wiele osób lekceważy ten objaw tłumacząc go niegroźnymi hemoroidami. Warto jednak wspomnieć, że to właśnie tak zaczyna się rak jelita grubego, który wraz z rozwojem jest coraz trudniejszy do pokonania.