Rak skóry – rodzaje, objawy i leczenie

dłoń

Rak skóry jest nowotworem złośliwym. Chociaż rozwija się przez długi czas, to jego objawy pojawiają się dość szybko. Są one uzależnione od tego, z jakim rodzajem raka skóry mamy do czynienia.

Rodzaje i objawy

  1. Czerniak

Czerniak to jeden z bardziej znanych rodzajów raka skóry. Zmiany w obrębie znamienia określa się skrótem ABCD. A oznacza asymetrię, B nierówne lub postrzępione brzegi, C zmianę zabarwienia, a D rozmiar. Zaleca się zbadanie każdego znamienia, którego średnica przekracza 6 milimetrów.

  1. Rak neuroendokrynny Merkla

Ten rodzaj charakteryzuje się wyjątkowo złośliwym przebiegiem. Na szczęście jego występowanie ocenia się na poziomie 0.23 na 100 tys. osób. Zazwyczaj jest on zlokalizowany w tych miejscach, gdzie skóra jest szczególnie narażona na ekspozycję słońca, czyli przede wszystkim w regionie głowy i szyi oraz na kończynach. Bardzo często jego objawem jest pojawienie się gładkiego czerwonego guzka.

  1. Mięsak Kaposiego

Jego objawami są niebolesne guzki, rosnące zazwyczaj w okolicach podudzia bądź na stopach. Po pewnym czasie przekształcają się w fioletowe lub ciemnoczerwone plamy. W końcowym etapie twardnieją i grubieją. Mogą im towarzyszyć owrzodzenia i krwotoki, a u chorego może wystąpić gorączka, pocenie się i utrata masy ciała.

  1. Chłoniak skóry typu T

Występuje dosyć rzadko, przede wszystkim u mężczyzn między 40. a 60. rokiem życia. Jest spowodowany niekontrolowanym rozrostem komórek T. Jednym z jego rodzajów jest ziarniniak grzybiasty.

  1. Choroba Pageta

We wczesnym etapie tego rodzaju raka skóry pojawiają się plamy rumieniowe, którym towarzyszy świąd i uczucie pieczenia. Ponadto czasami może sączyć się z nich wydzielina. Zmiany występują przede wszystkim w okolicach zewnętrznych narządów płciowych, a czasami również na górnej części ud, pośladkach, pachach i okolicach pępka.

Leczenie

Leczenie raka skóry jest uzależnione od jego rodzaju. Zdarzają się sytuacje, kiedy niezbędne jest chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych. Ponadto stosowana jest terapia fotodynamiczna, której celem jest zniszczenie tkanki nowotworowej bez uszkodzenia zdrowej tkanki. W przypadku dolnych i powierzchownych ognisk używa się 5% maść 5-fluorouracylową lub imikwimod. Z kolei jeśli guzki mają mniej niż 5 milimetrów średnicy, używa się laseru CO2. Coraz rzadziej stosowaną metodą leczenia raka skóry jest radioterapia.