Samobadanie piersi


Nowotwór piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Najczęściej dotyka on kobiet między 50. a 70. rokiem życia. Jednym z elementów profilaktyki raka piersi jest tzw. samobadanie. Wczesne wykrycie guza w piersi zwiększa szanse na całkowite wyleczenie pacjentki. Samokontrola piersi oraz wizyty w gabinecie ginekologicznym są zatem niezwykle ważne.

Kiedy się badać?

Po ukończeniu 20. roku życia zalecane jest samobadanie piersi raz w miesiącu. Najlepiej jeśli badanie wykonywane jest około tygodnia po miesiączce, ponieważ piersi nie są już obrzmiałe i obolałe, dzięki czemu wykrycie jakiejkolwiek zmiany jest łatwiejsze. Kobietom  w okresie przekwitania zaleca się samokontrolę piersi zawsze tego samego dnia miesiąca. Należy pamiętać, że samobadanie jest jednym z ważniejszych elementów profilaktyki nowotworowej raka piersi, dlatego badanie powinno być wykonywane dokładnie, powoli i w skupieniu.

Sposoby samobadania

Samobadanie piersi nie jest skomplikowane, a do jego wykonania nie potrzebujesz specjalnych przyrządów. Badanie składa się z dwóch etapów:  oglądania piersi w lustrze oraz badania palpacyjnego.

  • Oglądanie piersi przez lustrem – pierwszym etapem jest sprawdzenie czy w piersiach nie zaszły żadne zmiany widoczne „gołym okiem”, między innymi czy nie zmienił się kolor i stan brodawek oraz otoczek brodawkowych, a także kształt piersi (szczególnie ważnym miejscem jest dół pachowy). Następny krok polega na wykonaniu kilku ruchów, dzięki którym możliwe będzie zaobserwowanie zmian w piersiach. Na początku należy opuścić ręce wzdłuż tułowia, a następnie unieść ręce do góry i założyć je za głowę. Kolejnym krokiem jest oparcie rąk na biodrach uciskając je tak, by poczuć napięcie klatki piersiowej. Ostatnim elementem jest silne oparcie rąk na biodrach przy jednoczesnym pochyleniu tułowia do przodu. Po tym etapie należy dokładnie ocenić wygląd piersi z obydwu stron.
  • Badanie palpacyjne – badanie to przeprowadzane jest w dwóch pozycjach: na stojąco oraz na leżąco. W pozycji stojącej jedną rękę kładziemy za głowę, natomiast drugą wykonujemy okrężne ruchy wokół gruczołu. Po wykonaniu badania, należy zmienić strony. Następnym etapem jest położenie się wygodnie na plecach, założenie jednej ręki za głowę i silne uciskanie dłonią po całej powierzchni piersi.

Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę wielkości, koloru, kształtu piersi oraz brodawek, zgłoś się do swojego lekarza, który pokieruje Cię na odpowiednie badania. Pamiętaj, że nie każdy nowotwór jest rakiem, a wczesne wykrycie nowotworu zwiększa szanse na całkowity powrót do zdrowia.